معرفی گروه نقشه برداری

گروه نقشه‌برداری این موسسه در سال ۱۳۸۱ با برگزاری دوره کاردانی نقشه­ برداری فعالیت خود را آغاز نمود و در سال ۱۳۸۶ موفق به دریافت مجوز برگزاری دوره کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی نقشه‌برداری و در سال ۱۳۹۰ موفق به اخذمجوز کارشناسی پیوسته مهندسی عمران نقشه ­برداری گردید. گروه نقشه‌برداری با تاکید بر آموزش دانشجویان بر اساس شیوه‌های نوین آموزشی، توانسته است فارغ‌التحصیلانی با کارایی و دانش بسیار بالا تعلیم نماید. گروه نقشه‌برداری این موسسه اولین مرکز آموزش عالی در رشته نقشه‌برداری در منطقه غرب کشور می‌باشد، که در زمینه تعلیم نیروی متخصص در این زمینه فعالیت می‌نماید، تا بتواند نیروی متخصص در شاخه‌های نقشه‌برداری زمینی، فتوگرامتری، سنجش ‌از دور، GIS ، هیدروگرافی و GPS را باتوجه به نیاز صنعت تربیت نماید. گروه مهندسی نقشه‌برداری دارای آزمایشگاه‌های مورد نیاز نقشه‌برداری می­باشد. اعضای هیات علمی گروه نقشه­ برداری جزو نفرات برتر کنکور کارشناسی ارشد بوده و از دانشگاه­های معتبر تهران و خواجه نصیرالدین طوسی فارغ­ التحصیل شده و دارای توان علمی، پژوهشی و اجرایی بالایی هستند.

ساختار رشته نقشه‌برداری و نیاز صنعت

این رشته از رشته‌های نوین مهندسی و روبه گسترش در کشور بوده و لزوم گسترش آن با توجه به اینکه زیربنای تمامی طرح‌های عمرانی، شهرسازی، منابع طبیعی، خدمات شهری، کشاورزی و غیره می‌باشد، ضروری است. تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته در کشور اندک بوده و با توجه به نیاز بازار کار، لزوم تربیت نیروی متخصص با تاکید بر کارهای عملی و اجرایی ضروری است.

آزمایشگاه‌ها

آزمایشگاه‌های نقشه‌برداری زمینی، نقشه‌برداری کاربردی و ژئودتیک

az1

این آزمایشگاه‌ مجهز به تجهیزات پیشرفته نقشه‌برداری شامل توتال استیشن و انواع دوربین‌های نقشه‌برداری می‌باشد.

  • توتال استیشن ۵ دستگاه
  • تئودولیت ۱۵ دستگاه
  • ترازیاب ۱۵ دستگاه
  • وسایل ساده شامل: شاخص، ژالون، سه پایه نگهدارنده ژالون، سه پایه دوربین، متر فلزی و پارچه‌ای، شیب سنج، منشور مساحی، قطب نمای مهندسی، تراز بنایی، تراز نبشی، منشور طول­یاب به تعداد کافی

آزمایشگاه‌های فتوگرامتری رقومی و آنالوگ

photo-az1

این آزمایشگاه دارای خط تولید نقشه به روش فتوگرامتری رقومی و فتوگرامتری آنالوگ می‌باشد.

آزمایشگاه‌های متمرکز GIS ، سنجش از دور، کارتوگرافی، نقشه‌سازی عددی

Gis

آزمایشگاه GIS دارای آخرین نرم‌افزارهای GIS بوده و مجموعه کاملی از نرم‌افزارهای سیستم اطلاعات مکانی را در اختیار دارد. آزمایشگاه سنجش از دور و پردازش تصاویر دارای آخرین نرم‌افزارهای سنجش از دور و پردازش تصاویر بوده و مجموعه کاملی از نرم‌افزارهای سنجش از دور و پردازش تصاویر را در اختیار دارد. آزمایشگاه کارتوگرافی، نقشه‌سازی عددی دارای آخرین نرم‌افزارهای کارتوگرافی و نقشه‌سازی عددی بوده و مجموعه کاملی از نرم‌افزارهای پیشرفته کارتوگرافی و نقشه‌سازی عددی را در اختیار دارد.